چاپ        ارسال به دوست

مدیرکل سلامت شهرداری تهران:

برخورداری از استانداردهای سلامت حق مسلم بشری است

 مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: برخورداری از استانداردهای سلامت مستثنی از مذهب، نژاد، اعتقادات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی حق مسلم بشری است.

زینب نصیری روز سه‌شنبه در نشست تخصصی سلامت و سرمایه انسانی که در تالار دیوان شمس برگزار شد، افزود: سلامت در حقیقت به وضعیت کنونی یک جمعیت اشاره می کند که با انعکاسی از بشر و جامعه در بستر اجتماع به رویکرد دولت در سرمایه گذاری‌های اجتماعی و فقدان نظام سلامت مرتبط است.  

وی افزود: بعد جسمانی به لحاظ توانمندی‌های بدنی، بعد روحی و روانی به لحاظ فقدان اضطراب و تنش و مشارکت جمعی و بعد اجتماعی به لحاظ ارتباطات و تعاملات از سطوح این سلامت محسوب می شوند.

به عقیده نصیری کیفیت زندگی یکی از مهم ترین عوامل مؤثر بر این سلامت است که شهر سلامت‌بخش، شهر سالم و سلامت شهری سه مفهوم اساسی در این عوامل به شمار می روند.  
وی با اشاره به مفهوم پوشش همگانی سلامت گفت: پوشش همگانی سلامت در حقیقت به عنوان یک ضمانت جهت دسترسی بشر به خدمات پیشگیری، توان‌بخشی، درمان، تسکین و ارتقاء مراقبت سلامت محسوب می شود.

این مقام شهرداری تهران تصریح کرد: دستیابی به پوشش همگانی سلامت از مباحث مورد تأکید هریک از جوامع به هنگام توافق بر اهداف توسعه پایدار در سال ٢٠١۵ محسوب می‌شود؛ که به منظور تحقق این مهم دسترسی جوامع به استانداردهای سلامت با تاکید بر گروه های جمعیتی خاص باید مورد توجه واقع شود.

وی در ادامه به شاخص های این پوشش همگانی اشاره و اظهار کرد: حکمرانی و قانون‌گذاری در عرصه سلامت، تامین هزینه‌ها، نظام عرضه خدمات مراقبتی _ بهداشتی سلامت، تحصیلات شبکه‌های ارتباطی و کارکنان حوزه سلامت، دسترسی پذیری خدمات سلامت، سیستم های اطلاعاتی به منظور پژوهش و فناوری های هوشمند متناسب با هرم جمعیت از مولفه های پوشش همگانی سلامت است.

به عقیده مدیرکل سلامت شهرداری تهران آموزش و پرورش، تکنولوژی و اشتغال، مسکن، مشارکت اجتماعی، سیستم حمل و نقل و بناهای شهری، ارتباطات و اطلاعات نیز از محورهای شهر دسترس پذیر محسوب می‌شود.

وی تاکید کرد: افزایش مشارکت جمعی، برخورداری از فرصت‌های برابر، تغییر نگاه منفی جامعه نسبت به گروه‌های خاص (معلولان، سالمندان و کودکان) احقاق حقوق شهروندی، افزایش سلامت روانی، اجتماعی و جسمانی و به طور کل ارتقاء کیفیت زندگی نیز از نتایج این دسترسی به شمار می‌رود.
نصیری در پایان یادآور شد: جهت تحقق هر یک از این اهداف، سلامت روان باید به عنوان یک رویکرد اساسی در سیاست‌های خرد و کلان کشوری در نظر گرفته شود.

 


١١:٢٥ - چهارشنبه ٢٢ آبان ١٣٩٨    /    شماره : ٢٢١٧    /    تعداد نمایش : ٦٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج