چاپ        ارسال به دوست

بفرمایید روضه...

خبر از حال و هوای شهر دارید، همه جا بیرق عزای حسین و یارانش برپاست. در سرای احسان هم، این روزها، حال و هوای محرم احساس می‌شود. اینجا هم در عزای پسر فاطمه، سیاه‌پوش و عزادار است و در و دیوارش بوی ماتم می‌دهد. خدا را هزاران مرتبه شکر برای روزی دوباره‌مان در خوان کرم اهل بیت و الحمدلله که مددجویان عاشق، محرم امسال دیگر دغدغۀ چگونه وکجا دایر نمودن حسینیه را ندارند؛‌ چراکه به همت شما خوبان "باب السّلام"در سرای احسان احداث شده و ساکنان آن با برپایی هیأت حضرت رقیه (س) در این ایام، همچون سایر محبّان آل الله به عزاداری و عرض ارادت می‌پردازند.

جمعی از خیرین، احسان و نذوراتشان را در ماه محرم و صفر، صرف بیماران مقیم در سرای احسان می‌کنند تا خشنودی خداوند و سالار شهیدان را موجب شوند. هنوز هم دلچسب‌ترین کلام امام مظلوم در ذهنم تداعی می‌شود که*" أیُّهَا النّاس! نافِسوا فِی المَکارِمِ وَ سارِعوا فِی المَغانِم؛ ای مردم در انجام کارهای نیک از یکدیگر سبقت بگیرید و در سود بردن از پاداش‌های اخروی شتاب به خرج دهید."

بر اساس باورهای انسانی و دینی‌مان، نذری دادن و احسان در این روزها و شب‌ها از رسوم دیرینۀ ما ایرانیان بوده که به صورت خودجوش توسط مردم انجام می‌شود. اما آنچه دراین روزهای سخت و توأم با فشار اقتصادی می‌بایست مورد مداقّه جدّی قرار گیرد، نگاه ویژه به نیازمندان است که می‌توانند بهترین و مستعدترین گزینه سفرۀ نذری‌مان باشند. دراین بین، سرای احسان نیز می‌تواند مخاطب ما بوده و زمینه ساز بهشتی باشد برای همگان. این روزها، روز اَللّهُمَّ اَغْنِ کُلَّ فَقیرٍ است. فردا که دستمان از جهان کوتاه می‌شود، حسرت روزگاری را می‌خوریم که می‌توانستیم شادی را هدیه کنیم. شما را می‌گویم؛ شمایی که دستانتان لبریز از بخشندگی و نگاهتان مملو از مهربانی است. بیاییم خالق نیکوکاری باشیم، مایی که مسجود فرشتگان و اشرف مخلوقات بودیم. سخاوت دستانتان و تقسیم لبخندتان دراین ایّام می‌تواندگره از چین پیشانی بیماران روح و روان باز کند و چه خوب است برای استجابت آرزوهای انسان‌های محجور مانده باران شویم تا سرزمین ترک خورده و مأیوس دلشان رنگ و رونق شادی به خود گیرد.

اینک، در ماه مهمانی حسین به شکرانه سلامتی‌تان با سرای احسانی‌ها هم سفره شوید و نذر و روضه‌هایتان را در حسینیۀ آنها ادا و برپا کنید. درکنارآنها که ناباورانه در کام تلخ غم و درد گرفتارند.

 با احسانتان بوسه‌ای بر دستان بی‌ادّعایشان بزنید و دل صاحب این ماه را از خود خوشنود سازید.

بفرمایید روضه...

 


١٣:٣٩ - يکشنبه ١٧ شهريور ١٣٩٨    /    شماره : ١١٤٥    /    تعداد نمایش : ١٠٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج